Skąd taki pomysł na wpis? Ano stąd, że kocham książki fantasy i uwielbiam dobrze napisane wątki LGBT. Czemu więc nie połączyć tych dwóch rzeczy razem? Wiem też, że w moim zamiłowaniu nie jestem sama, tak że pomyślałam, iż może komuś przyda się takie zestawienie.

Robiąc to zestawienie brałam pod uwagę zarówno książki dostępne po polsku, jak i te tylko po angielsku. A także te przeczytane przeze mnie, jak i te, które chciałabym przeczytać. W przypadku książek dostępnych po polsku tylko w jednej wątek LGBT gra główne skrzypce. W pozostałych jest on raczej tylko wątkiem pobocznym. Jeśli chodzi zaś o tytuły anglojęzyczne; większości z nich nie czytałam, ale podobno wątki LGBT pełnią w nich ważną rolę.

Nie przedłużając, czas przejść do zestawienia.

Pozycje dostępne po polsku

Te, które czytałam

Cykl o Simonie Snowie

Simon Snow książki fantasy LGBT
Opis

Simon Snow właśnie rozpoczyna swój ostatni rok nauki w szkole dla czarodziejów Watfard. Tylko, że dalej nie do końca radzi sobie z różdżką. Jest jednak uważany za wybrańca, który jako jedyny może pokonać złego Szarobura (ach te polskie tłumaczenia). No i uratować świat magii. Problem w tym, że mentor Simona nagle znika, a jego współlokator oraz największy wróg Baz chyba znowu coś knuje.

Moja opinia/wątek LGBT

Technicznie rzecz biorąc ta książka to fanfik napisany przez Rainbow Rowell o bohaterach fikcyjnych powieści napisanych przez fikcyjną autorkę wymyśloną przez Rainbow Rowell na potrzeby jej książki „Fangirl”, której główna bohaterka pisała fanfiki właśnie o Simonie i Bazie. Tak naprawdę cała ta sytuacja jest dużo mniej skomplikowana niż wygląda. Od razu uprzedzam, że nie trzeba czytać „Fangirl” przed przeczytaniem „Nie poddawaj się”. Aczkolwiek uważam, że warto.

Cykl o Simonie póki co składa się z dwóch części: wspomnianego wcześniej „Nie poddawaj się” oraz „Zbłąkanego Syna”. Trzecia (i podobno ostatnia) część ma wyjść niedługo, a jej angielski tytuł brzmi „Any ways the wind blows”. O drugiej części pisałam już w polecajkach.

Co do wątku LGBT; sądzę, iż bez problemu możecie się domyślić na czym będzie on polegał po tym, co napisałam powyżej.

Cykl Dworów

Opis

Feyra żyje w świecie podzielonym na krainę ludzi i krainę Fae, którzy niegdyś traktowali ludzką rasę jak swoich niewolników. Granice tych dwóch światów stanowi magiczny mur, w którym jednak zaczynają powstawać wyrwy. Z kolei wioska Feyry akurat znajduje się przy granicy. Nastolatka sama dba o wyżywienie swojej rodziny poprzez polowanie, na którym pewnego dnia zabija ogromnego wilka. Niedługo potem w drzwiach jej chatki zjawia się fae pod postacią bestii, żądając zadośćuczynienia za zabicie jego przyjaciela.

Moja opinia/wątek LGBT

Po tym opisie chyba nie muszę dodawać, iż historia jest inspirowana „Piękną i Bestią” prawda? Po za tym, jeżeli czytujecie fantastykę (a skoro czytacie ten wpis, zakładam, że tak jest) to na pewno cykl ten obił wam się o uszy. Szczególnie, że wyszedł on spod pióra bardzo popularnej autorki Sary J. Maas. Pisałam też już o nim w polecajkach.

Wątek LGBT jest bardzo poboczny. Pojawia się dopiero pod koniec trylogii, jednak dotyczy jednej z głównych postaci, więc może w kontynuacji dostaniemy coś więcej. Po za tym oprócz tego najbardziej widocznego wątku, kilka innych przewija się w tle.

Wojna Lotosowa

Wojna Lotosowa książki fantasy LGBT
Opis

Yukiko i jej ojciec są jednymi z ostatnich ludzi zdolnych do porozumienia się ze zwierzętami. Kiedyś okrutny shogun wymordował im podobnych, a teraz jej ojciec dla niego pracuje. Dziewczyna stara się jakoś znosić ten fakt, jednak kiedy shogun zleca jej ojcu złapanie legendarnego gryfa, zaczyna nią targać coraz więcej wątpliwości.

Moja opinia/wątek LGBT

Historia rozgrywa się na wyspach Shima, które przypominają dawną Japonię, jednak z bardziej rozwiniętą technologią. Taki japoński steampunk.

Jeśli chodzi zaś o wątek LGBT, to pojawia się on dopiero w drugim tomie. I…

!UWAGA SPOILER!

nie kończy się on dobrze. Odradzam przywiązywanie się do postaci.

!KONIEC SPOILERÓW!

Olimpijscy Herosi

Olimpijscy Herosi książki fantasy LGBT

Kontynuacja popularnej serii o Percym Jacksonie.

Moja opinia/wątek LGBT

Jedna z postaci jest gejem i jeżeli mieliście jakąkolwiek styczność z twórczością Riordana to pewnie wiecie która. Pod koniec cyklu postać ta poznaje chłopaka, z którym później zostają parą. Z resztą skoro czytacie ten wpis to pewnie nazwa shippu Solangelo obiła wam się o uszy. Ja na przykład kiedyś miałam na jego punkcie obsesję.

Uniwersum nocnych łowców

Dary Anioła książki fantasy LGBT

Czy komukolwiek muszę przedstawiać uniwersum nocnych łowców? Cassandra Clare napisała w nim tyle serii, że nawet nie wiedziałabym, którą wam opisać. Sama czytałam tylko cykl „Dary Anioła” oraz „Opowieści z akademii nocnych łowców”. Niedługo planuje też zabrać się za „Czerwone zwoje magii”, które opowiadają o wakacjach Magnusa i Aleca między trzecim, a czwartym tomem „Darów Anioła”. Nie muszę już chyba dodawać, gdzie tutaj wątek LGBT prawda?

Szóstka Wron

Szóstka Wron książki fantasy LGBT
Opis

Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie – wystarczy w tym celu wykonać zadanie, które z pozoru wydaje się niewykonalne:

– włamać się do niesławnego Lodowego Dworu (niezdobytej wojskowej twierdzy)
– uwolnić zakładnika (a ten może rozpętać magiczne piekło, które pochłonie cały świat)
– przeżyć dostatecznie długo, żeby odebrać nagrodę (i ją wydać)

Kaz potrzebuje ludzi wystarczająco zdesperowanych, żeby wraz z nim podjęli się tej samobójczej misji, oraz dostatecznie niebezpiecznych, żeby ją wypełnili. Wie, gdzie ich szukać. Szóstka najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście – razem mogą być nie do zatrzymania. O ile wcześniej nie pozabijają się nawzajem.

Moja opinia/wątek LGBT

Na razie przeczytałam tylko pierwszy tom, ale już w nim widać, między którymi bohaterami nawiąże się romantyczna relacja. Mówię oczywiście o dwójce, która stanowi wątek LGBT, bo w przypadku pozostałej czwórki wystarczy przeczytać pierwsze rozdziały, żeby się tego domyślić.

A tak po za tym bardzo polecam przeczytać tą książkę, jeśli lubicie rozbudowanych neutralnych bohaterów i rozdziały z różnych perspektyw. Ja bawiłam się przy tej książce naprawdę dobrze, mimo iż nie są to zbytnio moje klimaty, bo wolę raczej high fantasy dziejące się w świecie na wzór średniowiecza/renesansu niż te osadzone w bliższym nam świecie. Chociaż i po takie książki sięgam, czego przykładem są właśnie „Szóstka Wron” i wspomniane wyżej „Dary Anioła.

Saga o wiedźminie

wiedźmin książki fantasy LGBT
To, że jest tu zdjęcie „Sezonu Burz” akurat nie ma nic wspólnego z tematem wpisu. To po prostu jedyny posiadany przeze mnie tom cyklu o wiedźminie, który się nie rozsypuje.

Kolejna pozycja, którą raczej kojarzy każdy. Ale pewnie nie każdy kojarzy ją z wątkiem LGBT, o którym… nie powiem wam absolutnie nic, bo byłby to bardzo duży spoiler.

Poradnik dla dżentelmena o występku i cnocie

VIII wiek. Henry Montague, dla przyjaciół Monty, jest przypadkiem beznadziejnym. Jego ojciec zrobił wszystko, aby wychować go na prawdziwego dżentelmena, ale nawet najlepsze szkoły nie mogły wybić chłopakowi z głowy zabaw, hulanek, a także chętnych do grzania łoża dziewcząt i… chłopców.

Roczna podróż po Europie, w której towarzyszyć będzie mu jego siostra Felicity i najlepszy przyjaciel Percy, to ostatnia szansa na korzystanie z młodości. Kiedy Henry wróci, ma się stać prawdziwym lordem, godnym swojego nazwiska i statusu społecznego. Jeżeli jednak do jego ojca dotrą jakieś plotki o niestosownym prowadzeniu się, Monty zostanie wydziedziczony i odcięty od rodzinnej fortuny. I tak już dość szkodził ich rodowemu nazwisku. Na nieszczęście ojca chłopak ma zupełnie inne plany.

Po pierwsze: musi uwieść Percy’ego, w którym jest zakochany na zabój, po drugie: chce poradzić sobie ze złośliwościami Felicity, która niedługo rozpocznie naukę w prywatnej szkole. Po trzecie: pragnie po prostu korzystać z życia, póki jeszcze może.

Moja opinia

„Poradnik…” zdążyłam przeczytać już po angielsku, zanim było wiadomo, że wyjdzie po polsku i spodobał mi się na tyle, że kupiłam polskie wydanie, aby przeczytać sobie tą pozycję drugi raz. Niczego nie żałuję, choć muszę przyznać, że za pierwszym razem czytało mi się lepiej, no bo wiadomo, że za drugim razem odpadł wszelki element zaskoczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że przy obydwu razach dobrze się bawiłam.

„Poradnik…” jest generalnie bardzo przyjemną, niezobowiązującą przygodówką z dość sporą ilością romansu. Na książkę warto też zwrócić uwagę ze względu na to, jak świetnie sobie radzi w ukazaniu przywilejów wynikających z czyjegoś koloru skóry, orientacji czy płci, jednocześnie nie umniejszając problemów osób, które można uznać za uprzywilejowane. Wiecie, tu nie ma czegoś w stylu „jesteś białym facetem więc nie masz problemów” tylko jest raczej coś w stylu „jesteś białym facetem, więc pewne problemy cię nie spotykają”. Podsumowując, po prostu zróbcie sobie tą przysługę i przeczytajcie tą książkę.

Pieśń o Achillesie

Pod lśniącą zbroją bohatera kryje się człowiek z krwi i kości. W historii Achillesa obok okrucieństwa i siły jest miejsce na miłość i poświęcenie. Nad Achillesem, synem króla i pięknej nimfy, ciąży straszliwe fatum. Tylko on może zapewnić Grecji wygraną w wyniszczającej wojnie. Ale zwycięstwo dopełni się wtedy, kiedy zginie. Zapowiedź tej tragedii nie opuszcza go ani na krok, lecz Achilles nie żyje w jej cieniu. Jest najpiękniejszym, najsilniejszym i najbardziej utalentowanym synem Grecji, złotym dzieckiem, które z czasem przeistacza się w największego bohatera swoich czasów.

Patroklosowi brakuje tego wszystkiego, co ma Achilles. Jest wygnańcem – dziwnym, słabym i nic nieznaczącym. A jednak pewnego dnia między chłopcami zadzierzga się nić przyjaźni… Kiedy po latach Grecję obiega wieść o porwaniu do Troi pięknej Heleny, Achilles, uwiedziony obietnicą nieśmiertelnej sławy, z innymi bohaterami gotuje się do walki. Razem z nim rusza Patroklos. Jeszcze nie wiedzą, że na polach pod Troją los upomni się o swoje – niezależnie od prób, które podejmą, aby go oszukać. To opowieść o bogach, królach, nieśmiertelnej sławie i ludzkich uczuciach.

Moja opinia

Wiecie co? Nie mam pojęcia nawet, co by tu napisać. Ta książka sprawiła, że płakałam o 3 w nocy po przeczytaniu ostatniego akapitu. Co prawda, nie wiem jak z tłumaczeniem, bo czytałam ją po angielsku, ale żadnych narzekań na nie też nie słyszałam, więc myślę, że powinno być dobrze. A teraz marsz czytać tą pozycję, bo to jeden z tych tytułów, których wolelibyście nie przegapić. Poza tym nie polecam słuchać piosenek nawiązujących do historii Achillesa po skończonej lekturza, bo to jak sypanie soli na świeże rany. Chociaż w sumie nieważne, i tak mnie pewnie nie posłuchacie.

PS. Proszę, kochajcie Patroklosa, bo ja już w którejś recenzji słyszę o nim, że jest nijaki, bez szczególnych talentów i mi się serce kraja, bo to jest tak kochana i cudowna postać, że jak słyszę o niej takie rzeczy to mi się nóż w kieszeni otwiera.

Te, których nie czytałam

Pozłacane Wilki

pozłacane wilki książki fantasy LGBT

Paryż, rok 1889 – świat stoi u progu nowej ery, ery przemysłu i elektryczności, a zorganizowana w stolicy Francji Wystawa Światowa tchnęła nowe życie w ulice miasta i wydobyła na światło dzienne stare sekrety. W tej metropolii nikt nie śledzi tajemnic tak bacznie jak poszukiwacz skarbów i zamożny hotelarz Séverin Montagnet-Alarie. Kiedy zwraca się do niego o pomoc potężna organizacja, Zakon Babel, Séverin otrzymuje propozycję dostępu do skarbu, który uważał za stracony – do należnego mu dziedzictwa. Aby jednak odnaleźć poszukiwany przez Zakon starożytny artefakt, Séverin będzie potrzebował pomocy specjalistów: matematyczki z długiem do spłacenia, historyka, który nie może wrócić do domu, tancerki o ponurej przeszłości i kogoś, kto jest mu bratem, choć nie łączą ich więzy krwi, i kto chyba za bardzo troszczy się i niepokoi.

Król Kruków

król kruków książki fantasy LGBT

Blue pochodzi z rodziny wróżek. Jest medium do kontaktów ze światem zmarłych. Gansey, Adam i Ronan, trzej przyjaciele w elitarnej szkoły dla chłopców, obsesyjnie poszukują tajemniczych linii mocy legendarnego Króla Kruków – Glendowera. Z ich powodu pozornie ciche i spokojne miasteczko staje się scenerią niezwykłych wydarzeń. Gdy razem z Blue trafią do magicznego lasu, gdzie czas płata figle, nic już nie będzie takie samo…

Trylogia Czarnego Maga

trylogia czarnego maga książki fantasy LGBT

Gildia Magów to pierwszy tom znakomitej trylogii fantasy, skrzącej się od magii, akcji i przygód. Co roku magowie z Imardinu gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się przeciwstawić. Ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona jak im się wydaje. Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna, wściekła za okrutne traktowanie jej rodziny i przyjaciół, ciska w tarczę kamieniem – wkładając w to całą swoją złość. Ku zaskoczeniu wszystkich, kamień przenika przez barierę i dosięga jednego z magów. Coś takiego jest nie do pomyślenia. Oto spełnił się najgorszy sen Gildii: w mieście przebywa nieszkolona magiczka. Trzeba ją znaleźć – i to szybko, zanim jej moc wyrwie się spod kontroli, niszcząc zarówno ją, jak i miasto.

Te wiedźmy nie płoną

te wiedźmy nie płoną książki fantasy LGBT

Hannah to czarownica z krwi i kości, z umiejętnością kontrolowania ognia, ziemi, wody i powietrza. Choć mieszka w Salem, jej magia jest tajemnicą, którą musi zachować dla siebie. W innym przypadku może ją stracić. Na zawsze. Hannah spędza więc większość czasu, unikając swojej eks, Veroniki, i pracując w lokalnym sklepie z magicznymi obiektami. Gdy przerażający rytuał krwi przerywa zabawę pod koniec roku szkolnego, a dowody na istnienie mrocznej magii zaczynają pojawiać się w całym Salem, Hannah jest pewna, że to dzieło śmiertelnie groźnej Krwawej Czarownicy. Na domiar tego, w mieście pojawia się nowa dziewczyna, Morgan, która skrada serce nastoletniej czarownicy. Chcąc ocalić swój sabat i zdobyć serce dziewczyny, Hannah będzie musiała przetestować granice swojej mocy.

Piąta pora roku

piąta pora roku książki fantasy LGBT

Rozpoczął się czas końca, rozpoczął się wielką czerwoną wyrwą biegnącą przez środek kontynentu i plującą popiołem.
Rozpoczął się śmiercią syna i porwaniem córki, rozpoczął się zdradą i zaognieniem ran.
Oto Bezruch, przywykły do katastrof świat, gdzie mocą ziemi włada się jak bronią. I gdzie nie ma litości.

Essun, kobieta z pozoru zwyczajna, za nic ma nadchodzącą zagładę. Jej mąż właśnie jedno z ich dzieci zabił, a drugie uprowadził. Pogrążona w żałobie i rozdarta rozpaczą, przemierza dogorywający świat. Jest zdolna dokonać jeszcze większych zniszczeń, jeśli pomoże jej to odzyskać córkę.

Zakon drzewa pomarańczy

Zakon drzewa pomarańczy książki fantasy LGBT

Dom Berethnet włada Inys od stuleci. Wciąż niezamężna królowa Sabran IX musi wydać na świat córkę, by uchronić swoje królowiectwo przed zgubą – lecz u jej wrót kłębią się skrytobójcy. Ead Duryan, choć jest na dworze od lat i wyniesiono ją do rangi damy dworu, pozostaje lojalna jedynie wobec tajemniczej organizacji czarodziejek. Ma za zadanie strzec Sabran przed zakazaną magią.

Po drugiej stronie mrocznego morza Tané jest gotowa poświęcić wszystko, by zostać jeźdźcem smoków, ale los zmusza ją do podjęcia decyzji, która może zniszczyć jej życie.

Wschód i Zachód nie potrafią się wyzbyć wzajemnej wrogości nawet w obliczu wzbierających sił chaosu, żądnych na zawsze odmienić oblicze świata.

Odcienie Magii

Witajcie w Szarym Londynie – brudnym i nudnym, pozbawionym magii, rządzonym przez szalonego króla Jerzego III. Istnieje też Czerwony Londyn, w którym w równej mierze szanuje się życie i magię, oraz Biały, miasto wycieńczone wojnami o magię. A niegdyś, dawno temu, istniał jeszcze Czarny Londyn… Teraz jednak nikt o nim nawet nie wspomina.

Oficjalnie Kell jest podróżnikiem z Czerwonego Londynu – jednym z ostatnich magów, którzy potrafią przemieszczać się pomiędzy światami – i działa jako posłaniec między Londynami i ambasador Czerwonego królestwa rodziny Mareshów. Nieoficjalnie, uprawia przemyt – bardzo niebezpieczne hobby, o czym przekonuje się na własnej skórze, kiedy wpada w pułapkę wraz z zakazanym przedmiotem z Czarnego Londynu. Ucieka więc do Szarego, gdzie z kolei naraża się Lili Bard, złodziejce o wielkich aspiracjach. To właśnie z nią Kell wyrusza w podróż do alternatywnej krainy, której stawką jest uratowanie wszystkich światów…

Trylogia Ostatniego Maga Heroldów

sługa magii książki fantasy LGBT

Vanyel Ashkevron należy do arystokratycznego ziemiaństwa. Wychowywany przez autorytarnego ojca, powszechnie uważany za ofiarę losu pewnego dnia ostro zadziera z fechmistrzem Jerwisem. Skutkuje to wysłaniem panicza na wygnanie do ciotki przebywającej w siedzibie magów.

Syn Nieskończoności

Emil i Brighton dorastali w Nowym Jorku i zawsze podziwiali Iskry – grupę strażników, która poprzysięgła uwolnić świat od niebezpiecznych widm. To one próbują ukraść moc niebiańskim istotom i wszystkim zagrożonym magicznym stworzeniom.

„Syn nieskończoności” to pozycja z gatunku urban fantasy. Nie brak tam feniksów i magii. Wyjdziecie również na spotkanie tajemniczym mocom, które nie przez każdego mogą być posiadane. Emil i Brighton – główni bohaterowie – nie różnią się tak bardzo od nas. Działają w mediach społecznościowych, oczekują wielu polubień na Instagramie i masy wyświetleń na YouTubie. Dzięki czemu świat „Syna nieskończoności” – mimo zawartej w nim magii – nie jest tak bardzo odległy od naszego. Braterska miłość przechodzi ogromną próbę, a świat jednego z bohaterów niejednokrotnie niszczą przeciwności losu…

Gdy Emil niespodziewanie manifestuje swoje moce w bójce, zostaje wrzucony w samo serce konfliktu między dwoma frontami i dołącza do grupy bohaterskich Iskier. Staje się tym, kim Brighton zawsze chciał być…

Wszystkie opisy są wzięte z lubimyczytać.

Tak tylko tutaj wtrącę, iż zdecydowanie mogłam coś pominąć, tak że jak brakuje tytułu, który znacie, napiszcie mi w komentarzach. Przy okazji do ogarnięcia tego zestawienia korzystałam po części z tego zestawienia, ale też innych zestawień anglojęzycznych, gdzie przypadkiem znalazłam pozycje wydane po polsku. Linki do nich wstawiam na dole.

Pozycje dostępne po angielsku

Już nie tylko ta jedna, którą czytałam teraz są aż dwie…

Cinder – Marie Sexton

cinder marie sexton książki fantasy LGBT

Eldon Cinder oddałby wszystko, żeby tylko móc zobaczyć księcia Xaviera ten jeden, ostatni raz. Niestety, aby to osiągnąć musiałby dostać się na królewski bal, na który zaproszone zostały tylko panny. Okazuje się jednak, iż nie jest to problem, którego nie rozwiązałoby dobrze rzucone zaklęcie…

Krótka historia mojego nieogarnięcia…

„Cinder” to generalnie książka, która nie miała znaleźć się w tym zestawieniu, ale coś mi generalnie nie wyszło. Po pierwsze nie jest to do końca książka, ale nowelka i liczy sobie z osiemdziesiąt stron. Oczywiście, kiedy zamawiałam ją na brytyjskim Amazonie, nie miałam o tym fakcie pojęcia. Tak wiem, że wystarczyło sprawdzić liczbę stron przed zakupem. Jakoś tak jednak nie sądziłam, że ktoś by wydał w formacie książkowym gejowską wersję kopciuszka liczącą osiemdziesiąt stron. No ale jak widać JOKES ON ME, bo okazuje się, że takie coś jest bardzo popularne na zagranicznym rynku wydawniczym. Najlepsze jest to, iż spotkałam się już z czymś takim wcześniej, bo w Azji, a zwłaszcza w Tajlandii, wydaje się często nowelki o tematyce BL. Na ich podstawie powstaje większość dram BL. Jednak z jakiegoś powodu nie przyszło mi do głowy, że tak samo mogłoby to wyglądać na rynku anglojęzycznym.

W każdym razie problem polega na tym, że tworząc listę pozycji anglojęzycznych do tego zestawienia, odrzucałam tytuły poniżej pewnej ilości stron. Mianowicie starałam się dobierać te, które liczą sobie przynajmniej z 300 stron, ponieważ inaczej byłoby tego wszystkiego za dużo. Z resztą w pewnym momencie tak mnie przytłoczyła ilość pozycji do sprawdzenia, iż w desperacji zaczęłam odrzucać te z brzydką okładką (jestem okropna, wiem).

No i w końcu moja opinia

Dlaczego więc „Cinder” znalazło się na tej liście? Po pierwsze dlatego, że byłoby mi szkoda nie uwzględnić w zestawieniu jedynej pozycji, którą przeczytałam. Po drugie czytało mi się ją naprawdę dobrze. To znaczy było to trochę jak czytanie dobrego fanfika na papierze, ale takiego naprawdę dobrego. Poza tym już podczas pisania wpisu Share Week 2020, czyli moje ulubione blogi o popkulturze wspominałam o mojej niezdrowej obsesji na punkcie ekranizacji kopciuszka. Nie wspomniałam tylko o tym, iż dotyczy ona także wszelkich retelling’ów tej baśni. W zasadzie to ja w ogóle uwielbiam wszelakie retelling’i, ale to akurat temat na kiedy indziej.

Podsumowując, „Cinder” to opowieść udana. Niby nic wybitnego, ale w połowie przyłapałam się na głupawym szczerzeniu się do kartek i na tym, że z ciekawością przewracam kolejne strony. Chyba nawet przeczytam sobie tą książeczkę jeszcze raz w oczekiwaniu aż przyjdzie moja paczka z kolejnymi tytułami. Jeżeli lubicie tego typu historie, to ta może wam naprawdę umilić wieczór (tudzież inną porę dnia).

Swoją drogą o tym tytule wspominałam już w polecajkach.

A co do zaklęcia zmieniającego głównego bohatera w kobietę, autorce wyszło to dobrze i o dziwo bez żadnych rażących absurdów.

Of Fire and Stars

Od dzieciństwa zaręczona z księciem Mynarii, księżniczka Dennaleia zawsze wiedziała, co ją czeka. Jej małżeństwo zacieśni sojusz pomiędzy Mynarią, a jej rodzinnym krajem, chroniąc jej ludzi przed otaczającymi ich krainami. Lecz Denna skrywa pewien sekret. Posiada ona pokrewieństwo z ogniem – bardzo niebezpieczny dar jak dla przyszłej królowej królestwa, gdzie magia jest zakazana.

Teraz Denna musi dostosować się do zwyczajów panujących w jej nowym domu, jednocześnie starając się ukryć wzbierającą w niej magię. Na domiar złego musi się ona nauczyć dosiadać wspaniałych mynarskich koni wojskowych. Jej nauczycielka okazuje się osobą onieśmielającą ją najbardziej – księżniczką „Mare” Amaranthine, siostrą jej narzeczonego.

Kiedy wstrząsające zabójstwo pozostawia królestwo w zagubieniu. Mare i Denna niechętnie łączą siły w celu znalezienia winowajcy. Powoli zbliżają się do siebie, a Mare zaskakuje inteligencja oraz odwaga Denny, podczas gdy Denna zaczyna podziwiać niezależność Mare. Wkrótce ich przyjaźni grozi przemiana w coś więcej.

Moja Opinia

Nie za bardzo mogę się wypowiedzieć o całej dylogii, bo druga część jeszcze przede mną (jakoś nie mogę się zebrać w sobie żeby ją w końcu kupić). Po pierwszej części mogę jednak powiedzieć, że czyta się przyjemnie, a chemia między bohaterkami jest jedną z głównych zalet tej pozycji. Od razu jednak mówię, że nie mamy tu do czynienia z jakimś bardzo oryginalnym światem budowanym od zupełnych podstaw. Także jak jesteście fanami rozbudowanych uniwersów niczym u Tolkiena to raczej nie dla was. Jeśli z to wystarczy wam kompetentna egzekucja tego, co w fantastyce już widzieliśmy to będziecie zadowoleni. Romansu nie jest tu nie wiadomo jak na pierwszym planie, ale jednak jest go sporo. Także to też miejcie na uwadze, sięgając po tą książkę.

Te, których nie czytałam

Luck in the Shadows

Kiedy młody Alec z Kerry zostaje uwięziony za przestępstwo, którego nie popełnił, jest pewny, że to już koniec. Tego czego się nie spodziewał, to poznanie Seregila, który wylądował z nim w celi. Szpieg, łotrzyk, złodziej i szlachcic. Seregila można opisać na wiele sposobów, ale na pewno nie można o nim powiedzieć, iż jest przewidywalny. Kiedy oferuje on wzięcie Aleca jako swojego ucznia, nic już nie będzie takie samo dla żadnego z nich. Wkrótce Alec podróżuje po drogach, o których nawet nie miał pojęcia, ku wojnie, o której nie wiedział, iż stoi u bram. Seregil i Alec zostają uwikłani w złowrogi spisek, który sięga głębiej niż mogliby sobie wyobrazić, i który może ich kosztować więcej niż życie, jeśli zawiodą. Lecz los okazuje się równie nieprzewidywalny, co nowy mentor Aleca, więc być może im się poszczęści?

Tak właściwie to jest polskie wydanie…

I tak, wiem, że ta seria została wydana po polsku pod tytułem „Szczęście w mrokach”. Jednak ja tego wydania nie uznaje. Po pierwsze ta ohydna okładka to bluźnierstwo. Po drugie wydawca porzucił tą serię na drugim tomie, bo podobno nie spodobał mu się męsko-męski romans w trzeciej części. A tak naprawdę jestem zła, bo dowiedziałam się o polskim wydaniu po tym, jak już zamówiłam ją po angielsku.

Swordspoint

swordspoint książki fantasy LGBT

Na zdradzieckich ulicach Riverside życie i śmierć zależne są od miecza. Nawet możni ze wzgórza rozwiązują swoje waśnie za pomocą pojedynków. Wśród tej elity i jej niebezpiecznego świata, Richard St. Vier jest niekwestionowanym mistrzem, tak zręcznym, jak i bezwzględnym. Dopóki dopóty śmierć od miecza nie spotyka się z gniewem i niezadowoleniem, zamiast z ogólną trwogą, a miasto nie odkrywa, że granica pomiędzy bohaterem i złoczyńcą może zostać przekroczona w mgnieniu oka.

The Fire’s Stone

the fire's stone książki fantasy LGBT

Aaron, dziedzic rodu, zniknął po tym, jak ukochana mu osoba została zamordowana na rozkaz jego własnego ojca. Porzucił swój trening, obowiązki i ideały, aby zostać złodziejem. Będąc mistrzem w swoim fachu, postanowił sprawdzić swoje szanse w Ischii, wulkanicznym mieście, gdzie ceną za niepowodzenie jest śmierć.

Darvish, książę Ischii, trzeci syn króla, któremu nie śpieszno do oddania swojego tronu. Książę był pijaczyną, flirciarzem oraz darmozjadem, jednak został obdarzony świetnymi umiejętnościami walki mieczem, a także zdolnością oczarowywania wszystkich wokół siebie. Ale nawet jego urok nie mógł go uchronić przed politycznym małżeństwem, które właśnie zaczęto dla niego planować.

Chandra, z pochodzenia księżniczka, z wyboru czarodziejka. Jedna z dziewięciu najrzadszych, będących w stanie opanować wszystkie formy, jakie magia może przybrać. Teraz, obiecana za żonę dla Darvisha, Chandra wyrusza w desperacką podróż do Ischii w celu przekonania księcia, żeby nie brał z nią ślubu.

Aaron, Darvish, Chandra – trójka obcych, których losy miały właśnie się ze sobą spleść. Ktoś ukradł kamień ognia, magiczny talizman chroniący Ischie przed gniewem wulkanu. Teraz nasza trójka może nauczyć się działać razem, wyruszając na misję odzyskania talizmanu bądź pozwolić królestwu utonąć w morzu lawy.

Witchmark

W oryginalnym świecie przypominającym Edwardiańską Anglię w cieniu drugiej wojny światowej, spiskowcy z możnych rodzin korzystają ze swoich unikalnych magicznych darów, aby wpływać na losy całych narodów, podczas gdy pewien młodzieniec pragnie tylko żyć swoim własnym życiem.

Magia naznaczyła Milesa Singera, skazując go tym samym na cierpienie od dnia narodzin. Skazany albo na zostanie niewolnikiem interesów swojej rodziny albo na zamieszkaniu w przytułku dla takich jak on, Miles wyrusza na wojnę, aby uciec od tego przeznaczenia. Wraca odmieniony, nie mogąc odciąć się od przeszłości. Wojna pomiędzy Aeland i Laneer pozostawiła ludzi odmienionymi, obcymi dla przyjaciół i rodziny. Jednak nawet po sfałszowaniu własnej śmierci i rozpoczęciu życia na nowo jako lekarz w szpitalu dla biednych weteranów, Miles nie jest w stanie ukryć, czym tak naprawdę jest.

Kiedy tragicznie otruty pacjent odkrywa dar leczenia Miles’a oraz jego wiedźmie znamię, chłopak musi zaryzykować swoją nową tożsamość oraz wolność, by zbadać sprawę morderstwa swojego pacjenta. Aby dojść do prawdy będzie musiał polegać na rodzinie, którą pogardza oraz na najprzystojniejszym mężczyźnie jakiego kiedykolwiek spotkał.

The Watchmaker of Filigree Street

1883. Thaniel Steepleton wraca do swojego małego mieszkania w Londynie i znajduje złoty zegarek kieszonkowy na swojej poduszce. Sześć miesięcy później czasomierz ratuje jego życie, odciągając go od wybuchu, który niszczy Scotland Yard. W końcu Thaniel wyrusza na poszukiwania twórcy zegarka, Keity Mori, miłego, samotnego imigranta z Japonii. Chociaż Mori wydaje się niegroźny, seria niewytłumaczalnych zdarzeń dziejących się wokół niego sugeruje, iż musi coś ukrywać. Kiedy Grace Carrow, fizyk z Oxfordu, bezwiednie się wtrąca, Thaniel staje się rozdarty, nie wiedząc komu być lojalnym.

Peter Darling

peter darling książki fantasy LGBT

Dziesięć lat temu Piotruś Pan opuścił Nibylandię aby dorosnąć, zostawiając za sobą dziecięce marzenia o chłopięcych latach i rezygnując z życia jako ulubieniec Wendy. Dorastanie jednak tylko uświadomiło go, iż nie może nawet jako dorosły nie da rady uciec od tego, kim jest. Lecz kiedy wraca do Nibylandii, okazuje się, że wszystko się zmieniło. Zgubieni chłopcy dorośli, a gry wojenne, które kiedyś były zabawą, teraz stały się prawdziwe i śmiertelnie niebezpieczne. Jednak bardziej szokująca jest sympatia do Kapitana Haka, o którą Piotruś nigdy by się nie posądzał . A także uświadomienie sobie, że chłopak nie jest już w stanie stwierdzić, który z nich to prawdziwy złoczyńca.

Every Heart a Doorway

every heart a doorway
książki fantasy LGBT

Dzieciom od zawsze zdarzało się znikać w różnych okolicznościach. To prześlizgując się przez cienie pod łóżkiem, to przechodząc przez szafę, bądź spadając do króliczych nor lub też do starych studni. Wtedy z kolei trafiały gdzieś… indziej. Lecz fantastyczne światy nie mają zbytniego pożytku z wykorzystanych już cudownych dzieci. Nancy raz wpadła do jednego z nich, ale teraz wróciła. Rzeczy, których doświadczyła… zmieniają cię nieodwracalnie. Dzieci pod opieką Pani West rozumieją to aż nazbyt dobrze. Każde z nich na swój sposób szuka powrotu do własnego świata fantazji. Przybycie Nancy zmienia ich dom. W każdym rogu czai się ciemność. Kiedy dochodzi do tragedii, to od Nancy i jej nowych przyjaciół zależy dotarcie do sedna sprawy.

We Set the Dark on Fire

W szkole Medio dla dziewcząt, wybitne młode kobiety są szkolone do jednej z dwóch ról, na jakie pozwala im społeczeństwo. Zależnie od specjalizacji, absolwentka będzie któregoś dnia zajmowała się włościami swojego męża, bądź wychowywała jego dzieci. Niezależnie od tego, wszystkim obiecuje się dobre życie w luksusie zdala od powstań i zamieszek w niższych klasach. Daniela Vargas jest najlepszą uczennicą, ale jej wspaniała przyszłość zależy od zachowania jej sekretu w tajemnicy. Mianowicie tego, że nie pochodzi z wyższych klas. Jej rodzice poświęcili wszystko, aby zdobyć dla niej fałszywe papiery, by dziewczyna mogła zajść dalej, niż jej pochodzenie pozwala. Teraz kiedy jej małżeństwo z synem ważnego polityka zbliża się nieubłaganie, Daniela musi dobrze ukryć prawdę, albo zostanie odesłana na margines społeczny, gdzie królują głód i ubóstwo.

W noc ukończenia szkoły, wszystko zdaje się być jasne dla Dani, pomimo zaskoczeń, które ją spotkały. Lecz nic nie byłoby jej w stanie przygotować na te wszystkie trudne wybory, które będzie musiała dokonać. Szczególnie kiedy zostaje poproszona o szpiegowanie dla grupy oporu desperacko starającej się przynieść równość w Medio. Czy Dani pozostanie przy przywileju, który wywalczyli dla niej rodzice, czy może zaryzykuje wszystko w pogoni za wolnym Medio, a może także za szansą na zakazaną miłość?

Girls of Paper and Fire

Każdego roku osiem pięknych dziewcząt jest wybieranych jako papierowe dziewczyny dla króla. To największe osiągnięcie o jakim mogą marzyć… i najbardziej poniżające. Tego roku pojawi się również dziewiąta, ale zamiast z papieru, stworzona jest z ognia.

Lei należy do papierowej kasty, czyli najgorszej i najbardziej prześladowanej klasy w Ikharze. Mieszka w odległej wiosce razem z ojcem. Dawna trauma po zobaczeniu porwania matki przez królewskich strażników z nieznanych jej powodów, wciąż ją nawiedza. Teraz strażnicy wrócili, ale tym razem przyszli po Lei – dziewczynę o złotych oczach, której legendarna uroda przykuła uwagę króla.

Podczas tygodni szkolenia w bogatym acz przytłaczającym pałacu, Lei i pozostała ósemka uczą się umiejętności oraz uroku przystającym królewkim konkubinom. Tam, Lei robi rzecz nie do pomyślenia – zakochuje się. Jej zakazany romans zostaje wplątany w ryzykowny spisek zagrażający sposobowi życia jej całego świata. Lei, ciągle ta sama dziewczyna ze wsi o wielkim sercu, musi zdecydować jak daleko jest w stanie się posunąć dla sprawiedliwości oraz zemsty.

Crier’s War

Po tym jak Wojna Ras spustoszyła królestwo Rabu, Automaty, zaprojektowane aby służyć za zabawki szlachcicom, przejęły posiadłości właścicieli i zagięły ludzi do swojej woli.

Teraz Ayla, ludzka służąca, zdobywając coraz to wyższe rangi w Domu Władcy, marzy o pomszczenie śmierci jej rodziny… poprzez zabicie córki Władcy, Lady Crier, Crier, stworzoną do bycia piękną, do bycia bez wad i do przejęcia ojcowskiego dziedzictwa.

Crier przez całe życie przygotowywała się tylko do tego – do przejęcia schedy po ojcu. Lecz to było zanim została obiecana Scyre’owi Kinok, który zdaje się skrywać tysiąc różnych sekretów. To było zanim odkryła, że jej ojciec wcale nie jest taki życzliwy jak myślała. To było zanim poznała Aylę.

The Dark Tide

Każdego roku w dniu św. Walpurga Eva, Wiedźmia Królowa Caldelli, sprowadza do swojego pałacu chłopca, który zostanie poświęcony w celu uchronienia miasta na wyspie przed zatonięciem.

Lina Kirk jest przekonana, że to jej brat zostanie w tym roku wybrany. Aby go uratować, prosi o pomoc Thomasa Lina, chłopaka, w którym jest skrycie zakochana, i który jako jedyny uciekł z pałacu. Jednak przyciągają oni uwagę królowej i to Thomas zostaje wybrany na ofiarę.

Eva patrzyła jak jej siostra poświęciła życie, aby uratować chłopaka, którego kochała. Teraz, już jako królowa, nie popełni tego samego błędu. Jest gotowa poświęcić każdego, jeżeli miałoby to ocalić ją i jej miasto.

Kiedy Lina ofiarowuje królowej siebie w zamian za Thomasa, obie dziewczyny wspólnie wyczekują pełni. Jednak Lina nie jest dokładnie taka, jak oczekiwała Eva, a królowa w niczym nie przypomina wyobrażeń Liny. Wbrew ich woli, dwie dziewczyny zakochują się w sobie, podczas gdy woda zaczyna zalewać ulice Caldelli, a mroczny przypływ rząda należnej mu ofiary.

Girl, Serpent, Thorn

Była sobie, jak wszystkie historie się zaczynają, księżniczka przeklęta, aby jej dotyk zatruwał. Jednak dla Sorayi, która żyła ukryta, z dala od rodziny, bezpieczna jedynie w swoich ogrodach, to więcej niż tylko historia.

Podczas gdy zbliża się dzień ślubu jej brata bliźniaka, Soraya musi zdecydować, czy jest gotowa w końcu wyjść z cienia. W lochach pod ziemią znajduje się demon, który posiada klucz do wiedzy, której ona pragnie, odpowiedzi, która może dać jej wolność. Z kolei nad ziemią jest chłopak, który się jej nie boi, w którego oczach nie widać strachu, lecz zrozumienie wobec tego, kim jest Soraya pod trucizną.

Soraya myślała, że wie, gdzie jej miejsce w świecie. Kiedy jednak jej wybory prowadzą do konsekwencji, których sobie nie wyobrażała, zaczyna wątpić kim jest i kim się staje… człowiekiem czy demonem, księżniczką czy potworem.

Cemetery Boys

Yadriel przywołał ducha, a teraz nie może się go pozbyć.

Kiedy jego tradycyjna latynoska rodzina ma problemy z zaakceptowaniem jego płci, Yadriel staje się zdeterminowany, aby udowodnić, że jest prawdziwym brujo. Z pomocą kuzyna i najlepszego przyjaciela, wykonuje rytuał w celu znalezienia ducha jego zamordowanego kuzyna i uwolnienia go.

Jednakże duch, którego przywołał, okazuje się Julianem Diazem, który nie zamierza odejść w spokoju na drugą stronę. Jest zdeterminowany, aby odkryć co się stało i zamknąć niedokończone sprawy zanim odejdzie. Pozostawiony bez wyboru, Yadriel zgadza się pomóc Julianowi, aby oboje mogli osiągnąć swój cel. Jednak im więcej czasu spędzają razem, tym mniej Yadriel chce pozwolić Julianowi odejść.

The House in the Cerulean Sea

Linus Baker prowadzi ciche, samotne życie. W wieku czterdziestu lat, mieszka w malutkim domu z cwanym kotem i starymi płytami. Jako pracownik opieki społecznej w departamencie zajmującym się magicznymi dziećmi, spędza swoje dnie na doglądaniu dobrostanu dzieci z sierocińców.

Kiedy Linus zostaje niespodziewanie wezwany przez kierownictwo, dostaje mu się dziwne zadanie niezwykłej wagi – pojechać do sierocińca na wyspie Marsyas, który zamieszkuje szóstka niebezpiecznych dzieci: gnom, krasnoludek, wyvern, niezidentyfikowany zielony blob, były Pomeranian oraz Antychryst. Linus musi odłożyć swoje lęki na bok i określić, czy owa gromadka może sprowadzić koniec świata.

Jednak dzieci nie są jedynym sekretem, który skrywa wyspa. Ich opiekunem jest czarujący i zagadkowy Arthur Parnassus, który zrobi wszystko, aby jego podopieczni byli bezpieczni. Podczas gdy Arthur i Linus zbliżają się do siebie, długo skrywane sekrety wychodzą na jaw. Linus musi dokonać wyboru: zniszczyć czyiś dom, albo pozwolić światu spłonąć.

Wszystkie opisy wzięte są z goodreads i zostały przetłumaczone przeze mnie. Tak, wiem, że nie jestem najlepszym tłumaczem, ale mam nadzieję, że te opisy są przynajmniej choć trochę zrozumiałe.

I żeby było jasne. Angielskojęzycznych pozycji fantasy z wątkami LGBT jest dużo, dużo więcej. Moim celem nie było zawarcie w tym wpisie ich wszystkich, bo nie miałby on końca. Ja chciałam tylko przybliżyć wam te, które, moim zdaniem, wyglądają na naprawdę warte uwagi. Trochę tak, jakbym wypisała tu te tytuły, które sama najbardziej chciałabym przeczytać. Z resztą planuję go aktualizować na bieżąco, tak że z czasem pojawi się tu więcej pozycji z moimi opiniami. Trzy z anglojęzycznych właśnie do mnie jadą. Dwie kolejne dostępne po polsku niedługo powinny do mnie trafić. Myślę więc, że wkrótce pojawi się tu więcej moich opinii i dopisków dotyczących wątku LGBT w danej książce.

Zestawienia, z których korzystałam podczas pisania tego wpisu:
  1. LGBTQIAP Protagonists in Fantasy and Science Fiction
  2. Must-Read LGBT Fantasy Books
  3. 11 LGBT+ Science Fiction and Fantasy Books You Don’t Want to Miss
  4. The 10 Best LGBT+ YA Fantasy Books
  5. LGBTQ Science Fiction and Fantasy

W ogóle śmieszna historia, bo miałam w planach nigdy nie sięgać po książki po angielsku. Jak widać po tym wpisie, mój plan nie do końca mi się udał. A wszystko przez głupi post na tumblrze, na którego trafiłam w głupim momencie. Mianowicie post dotyczył tytułów fantasy z wątkiem gejowskim do przeczytania na kaca po „Zbłąkanym Synu” Rainbow Rowell. Kac książkowy niestety sprawił, iż opuściłam swoją gardę i zaczęłam szukać tytułów z tej listy, które przykuły moje oko. Oczywiście jak na brytyjskim Amazonie znalazłam „Cinder” Marie Sexton, pieniądze same zniknęły z mojej karty, a niedługo potem przyszła paczka. Serio, ja na pewno nie miałam z tym nic wspólnego. W każdym razie jak okazało się, że czytanie po angielsku nie sprawia mi problemów, to wiedziałam już, że przepadłam. Teraz mam konto na good reads i pełną listę anglojęzycznych tytułów do przeczytania. I jeszcze mniej czasu…

No a tutaj macie ten niefortunny post, który swoją drogą też mi pomógł podczas tworzenia tego zestawienia.

O każdej aktualizacji będę was informować na bieżąco na fanpage’u. Po za tym wszystkie pozycje z tego zestawienia są na mojej liście do przeczytania, tak że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, iż pojawią się w polecajkach.

A jakie są wasze ulubione książki fantasy (i nie tylko) LGBT, albo jakie bardzo byście chcieli przeczytać? A może nie zwracacie uwagi na tego typu wątki w książkach? Chętnie bym też poczytała o waszych ulubionych parach z książek, jeśli posiadacie takowe.

AKTUALIZACJA 23.06.2021 – Do książek dostępnych po polsku, które czytałam, wskoczyły „Poradnik dla dżentelmena o występku i cnocie” oraz „Pieśń o Achillesie”, do tych których nie czytałam dołączył „Syn Nieskończoności” Adama Silvery. Do przeczytanych po angielsku dodałam „Of Fire and Stars”, a do nieprzeczytanych „The Dark Tide”, „Girl, Serpent, Thorn”, „Cemetery Boys” oraz „The House in the Cerulean Sea”.