Długo, ale to naprawdę długo zastanawiałam się nad moją tegoroczną topką dram BL. Nie tylko dlatego, że wyszło ich w tym roku wyjątkowo dużo, ale dlatego, że w większości były to same średniaki. Zastanawiałam się nawet czy top 5 nie zamienić na top 3, jednak w końcu jakoś udało mi się wybrać z tego wszystkiego dwie dramy, które z lekkim przymrużeniem oka nadają się do top dram BL 2020.

Od razu też powiem, że w tym roku brałam pod uwagę tylko dramy skończone. Dlatego nie ma tu na przykład serii Tonhon Chonlatee czy Manner of Death. Głównie ze względu na moje rozczarowanie serią, którą uwzględniłam w zeszłorocznym zestawieniu, a która nie była wówczas zakończona. W każdym razie dostałam nauczkę i więcej nie zamierzam chwalić dnia przed zachodem słońca, a skoro już o zachodzie słońca mowa, to może przejdźmy do rankingu…

PS. Do niektórych zdjęć dołączyłam odnośniki do stron, gdzie można obejrzeć daną serię legalnie.

I Told Sunset About You

ITSAY top dram BL 2020

Opis

Oh-aew i Teh w dzieciństwie byli bardzo bliskimi przyjaciółmi. Teh marzył o zostaniu aktorem, jednak kiedy nauczycielka do odegrania jego wymarzonej roli wybiera Oh-aew’a zamiast niego, ich przyjaźń zaczyna się rozpadać aż w końcu dochodzi między nimi do kłótni, po której oboje przestają ze sobą rozmawiać. Spotykają się ponownie dopiero, kiedy oboje trafiają do tej samej klasy przygotowawczej. Pomimo początkowej wrogości udaje im się odnowić dawną przyjaźń, która z czasem zmienia się w coś więcej.

Dlaczego pierwsze miejsce?

Czy ja naprawdę muszę tłumaczyć się z tego wyboru? Chyba nie dziwi on nikogo, kto miał z tą serią do czynienia… No ale dobra. Przede wszystkim ta drama stoi jakością produkcji, którą przewyższa absolutnie wszystkie dramy BL wyemitowane do tej pory. Ujęcia wyglądają jak z kinowej produkcji o nie najgorszym budżecie, a kilka z nich to bym sobie nawet obramowała i powiesiła w pokoju, gdybym nie była taka leniwa. Kolejną kwestią jest aktorstwo, które jest w stu procentach naturalne. Chemię między głównymi bohaterami można spokojnie określić jako nie z tej ziemi. Najsłabszym punktem całej dramy jest chyba scenariusz, który mimo tego, że działa, wybitny z całą pewnością nie jest. Nie mniej serię ogląda się z zapartym tchem i oczekiwaniem na więcej. Jest to absolutny must watch dla fanów BL, a jak komuś podobał się film „Tamte dni, Tamte noce” to ta produkcja z pewnością stanie się jego ulubioną.

Cherry Magic

top dram BL 2020 cherry magic

Opis

Adachi pracuje w korpo, niedługo kończy 30 lat i nadal jest prawiczkiem. Pewnego dnia znajomy z pracy opowiada mu legendę miejską, według której ludzie, którzy kończąc 30 lat nie stracili jeszcze dziewictwa, zyskują magiczne moce. Jak się można domyślić, Adachi nie bierze owej legendy na poważnie. To się jednak zmienia po jego urodzinach, kiedy okazuje się, że od teraz może on czytać ludziom w myślach, jeżeli tylko akurat ma z nimi jakiś fizyczny kontakt. Na domiar tego, zdezorientowany Adachi odkrywa dzięki swojej mocy, że gość uważany za najprzystojniejszego i najbardziej kompetentnego w biurze, jest w nim zakochany.

Dlaczego drugie miejsce

Na drugie miejsce z kolei wybrałam dramę kompletnie różną od tej na pierwszym. Cherry Magic to lekka, przyjemna (miejscami cringe’owa) seria, która sprawi, że będzie się smiać, a także zrobi wam się ciepło na serduszku. Z głównym bohaterem bardzo łatwo też się utożsamić, przez co z jeszcze większą przyjemnością śledzimy jego historię. Poza tym Kurosawa to po prostu perfect boyfriend material.

Gaya Sa Pelikula

gaya sa pelikula top dram BL 2020

Opis

Karl jest studentem architektury, którego rodzinną tradycją jest utrzymywanie się samemu od razu po opuszczeniu domu. No i tutaj pojawia się problem, bo Karlowi nie udaje się znaleźć pracy, a jego jedyny klient przestał mu odpisywać. Na domiar złego nasz bohater tak naprawdę chce zostać scenarzystą, a nie architektem. Boi się jednak do tego przyznać przed jego aż nazbyt praktycznymi rodzicami. Właśnie wtedy na jego drodze pojawia się Vlad (student na wydziale filmowym), który przez pewien incydent unika swojej matki i oferuje Karlowi, że jeśli ten pozwoli mu ze sobą zamieszkać i będzie udawać przed siostrą Vlada, że jest jego chłopakiem, to Vlad zapłaci za czynsz oraz przygotuje go do przeniesienia na wydział filmowy.

Dlaczego trzecie miejsce?

Przede wszystkim jestem naprawdę pod wrażeniem aktorstwa Iana (Vlad), który jak dla mnie pozamiatał. Kolejnym powodem, dlaczego seria znalazła się w mojej topce jest zaskakująca dobra realizacja biorąc pod uwagę raczej niewielki budżet. A wisienką na torcie były dla mnie niektóre cytaty, które trafiły idealnie w punkt. Jeżeli zaś chodzi o to czemu seria ta nie znalazła się wyżej to powodem są pewne wady, o których nie chcę się za bardzo tutaj rozpisywać, bo w końcu jest to ranking najlepszych produkcji, ale pewnie trochę sobie pozrzędzę jeszcze w ogólnym zestawieniu dram obejrzanych przeze mnie w tym roku.

Life~Senjou no Bokura

 life senjou no bokura

Opis

Pewnego dnia podczas powrotu ze szkoły, dojrzały Akira i dziecinny Yuuki spotykają się na białej linii na asfalcie. Po tym jednym spotkaniu następują kolejne, a Akira i Yuuki zbliżają się do siebie coraz bardziej. Tylko czy ich młodzieńcze uczucia przetrwają próbę czasu?

Dlaczego czwarte miejsce?

Tutaj zaczynają się schody, gdyż o ile z wyborem pierwszej trójki problemów nie miałam, tak nad ostatnimi miejscami musiałam się troszku nagłowić. Mimo to jednak uważam, że wybrałam dobrze i „Life~Love on the Line” zasługuje na miejsce w rankingu. Pomimo bycia jedynie czteroodcinkową produkcją, zrobiła na mnie miłe wrażenia. A co najważniejsze, została w mojej pamięci na dłużej. Mini seria jest momentami lekkim wyciskaczem łez, ale ostatecznie kończy się bardzo satysfakcjonująco, pozostawiając widza wzruszonym, lecz jednocześnie szczęśliwym.

Where Your Eyes Linger

Where Your Eyes Linger

Opis

Kang Gook jest pewnego rodzaju ochroniarzem i jednocześnie najlepszym przyjacielem bogatego Tae Joo. Tylko czy ten aby na pewno uważa go wyłącznie za przyjaciela?

Dlaczego piąte miejsce?

Ze względu na wyjątkowo krótki metraż (osiem odcinków po dziesięć minut) nie byłam pewna, czy uwzględniać tu tą kdramę. W końcu jednak uznałam, że zasługuje ona na to miejsce. Może i nie powinniście spodziewać się po niej ochów i achów, bo fabuła jest do bólu prosta i niezaskakująca, ale to nie przeszkadza czerpać przyjemność z oglądania. Relacja głównych bohaterów jest przedstawiona wiarygodnie. Na jakość produkcji nie ma co narzekać. Przede wszystkim jednak seria ma to „coś” w sobie. „Coś” co sprawia, że się robi człowiekowi cieplej na serduszku bądź zimniej jak sobie przypomni, że jest singlem.

Dramy, które były blisko

Ogrom wyemitowanych w roku 2020 przeciętnych produkcji naprawdę utrudnił mi wybór tych pięciu najlepszych. Mimo to wśród nich znalazło się parę średniaków, które pomimo nie bycia wybitnymi, z całą pewnością mogą przynieść przyjemność z oglądania. Dla mnie wśród takich produkcji znalazło się My Day – filipińska seria, która mam wrażenie inspirowała się starszymi kdramami. No i która swoją drogą nie umie w subtelne lokowanie produktu. Oprócz tego Oh Mando pomimo nieco zmarnowanego potencjału warte jest uwagi. My Engineer też pewnie nie jednemu fanowi BL umiliło wieczór (szczególnie wątek Rama i Kinga). A jeżeli urzekło was Where Your Eyes Linger to polecam wam zabrać się za niestety równie krótką kdramę Mr. Heart.

Top 2019 gdybym tworzyła je dzisiaj

Wcześniej już pisałam, że jedna z dram, które uwzględniłam w zeszłorocznym podsumowaniu mnie zawiodła i w związku z tym obecnie owy ranking wyglądałby inaczej. Pomyślałam więc, że wstawię tutaj moje zaktualizowane top 5 dram 2019 roku tak w ramach ciekawostki.

  1. The Untamed (tu się nic nie zmieniło, nadal się nie pozbierałam)
  2. HIStory3: Trapped (tutaj też bez zmian, bo jednak gangsterski romans to gangsterski romans)
  3. 3 Will Be Free (no i to była ta seria, co mi namieszała w topce jak tylko ją nadrobiłam. Tutaj macie moją recenzję)
  4. TharnType (Spadł w rankingu, ale za to przez jaką konkurencję!)
  5. HIStory3: Make Our Days Count (Spadło, ale tylko w wyniku reszty zmian, bo moja opinia się nie zmieniła)

Także to by było na tyle. Koniecznie piszcie jakie są wasze topki w tym roku!

A no i jak brakuje wam tutaj jakiejś serii to albo jej nie widziałam/nie skończyłam (np. Gameboys) albo nie podzielam hype’u wokół niej (np. 2gether). O tym, co o nich sądzę napiszę w ogólnym zestawieniu tak jak to rok temu zrobiłam.

Tutaj podrzucam wam zeszłoroczne podsumowania:

—>https://www.kanapowakluseczka.pl/moje-top-5-dram-bl-2019/

—>https://www.kanapowakluseczka.pl/dramy-bl-ktore-obejrzalam-w-2019-roku-o-milych-zaskoczeniach-i-gorzkich-rozczarowaniach/